O muzeum


Muzeum Motyli Arthropoda

„Systematyczny Przegląd Motyli Świata”

To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad cztery i pół tysiąca (4761) okazów pochodzących z całego świata.

Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli trwającej już  34 lata.
Cześć kolekcji pochodzi z łowów własnych,zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów a także entomologów w różnych zakątkach świata.
Od 2009 roku prezentacją i organizacją zbioru zajmuje się jego syn Filip Kobiela który systematycznie powiększa i eksponuje zbiory muzeum Arthropoda. Jest to już trzecie pokolenie kolekcjonerów w rodzinie, kontynuujących zamiłowania prof. Stanisława Fischera, twórcy muzeum w Bochni założonego w 1959 roku.

Zbiór muzeum Arthropoda prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych i nocnych podzielonych według rodzin i rodzajów występujących na kontynentach świata.
735 – motyli Australii i wielu wysp odległej Oceanii.
1573 – motyli Ameryki Środkowej i Południowej.
425 – motyli Ameryki Północnej i Europy. 533 – motyli Afryki Środkowej.
495 – motyli Azji i regionu Orientalnego
Istotną część kolekcji stanowi kompletny zbiór polskich motyli dziennych, ofiarowany przez wieloletniego kustosza zbioru Państwowej Akademii Nauk Pana Edwarda Palika, jak również gatunki występujące w okolicach naszego miasta Bochnia.
Klasyfikacja motyli oparta jest na systematyce Linneusza,który wprowadził łacińskie nazewnictwo dwuimienne w opisie gatunku biologicznego.

Arthropoda oznacza stawonogi, dlatego też oprócz motyli w muzeum można zobaczyć straszyki, pluskwiaki, modliszki, cykady, a także chrząszcze Polski i świata.

Prezentowane są gatunki, których wygląd i biologia ilustrują różne zjawiska przyrodnicze, w których ćma nie musi być szara, motyl może być liściem , sową, czy tygrysem.

 

FacebookGoogle+
Copyright © Muzeum Motyli Arthropoda. All rights reserved. Photography & Design by Filip Kobiela