Zbiory muzeum

Kolekcja  Jacka Kobieli –
artysty plastyka, konserwatora dzieł sztuki, a z zamiłowania  przyrodnika. Gromadzenie zbioru rozpoczął w 1980 roku poprzez zakup kilku starych zbiorów spreparowanych motyli egzotycznych i krajowych. Dzięki kontaktom z zawodowymi entomologami polskimi i zagranicznymi miał możliwość nabycia okazów z różnych stron świata.

Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Ameryce Południowej, Środkoweji półwyspie Azja Mniejsza. Motyle z  Afryki uzyskał od Sióstr Miłosierdzia z Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej, które prowadziły w tym kraju misje, a uzyskane fundusze przeznaczają na cele misyjne.

Motyle z Palarktyki (Europa) pochodzą głównie z prywatnego zbioru przyjaciela Jacka Kobieli,  Edwarda Palika (1919-2008) wielkiego entuzjasty motyli.

W muzeum znajdują się motyle z kolekcji różnych polskich entomologów:

Jerzego Turzańskiego

Henryka Sudołowicza,

dr Stanisława Gruszki z Wrocławia,

Rześniewskiego z Obertyna,

Chrostowskiego z Biecza

Copyright © Muzeum Motyli Arthropoda. All rights reserved. Photography & Design by Filip Kobiela